V zásadě se pacientovi nejprve odstraňujeme největší nánosy supragingiválního i subgingiválního kamene ultrazvukem, teprve potom se dočišťuje pomocí kyret. Pro některé pacienty je však použití ultrazvuku natolik nepříjemné, že odstranění zubního kamene pouze za pomocí kyret vítají.
Používá se nejčastěji základní sada Gracyho kyret – číslo 5/6 na přední zuby a premoláry, 7/8 na vestibulární a orální plochy premolárů a molárů, 11/12 na meziální plochy molárů a premolárů a 13/14 na distální plochy molárů a premolárů.
Pracovní postup spočívá ve správné adaptaci, to znamená, jakým způsobem se kyreta přiloží k ošetřovanému zubu, potom se musí uzavřít úhel mezi řeznou hranou a ošetřovanou plochou a zavést nástroj pod okraj gingivy na dno chobotu. Poté se vytvoří úhel mezi řeznou hranou a ošetřovanou plochou zubu a otevřu asi na 80° a tím se nastaví správný úhel pro práci s kyretou (angulace). Nakonec krátkým pohybem kyretou nebo tahem nahoru a dolů se vyhladí kořeny zubů. Na implantát se použijí speciální kyrety, které mají plastový, titanový, teflonový nebo grafitový povrch. Sonda je rovněž z plastu. Nástroj nesmí být tvrdší než implantát, jinak se jeho povrch může poškodit.
Leave a Reply