Čištění a leštění zubů – polishing

Čištění a leštění zubů – polishing

Leštěním a čištěním dosáhneme hladkého a lesklého povrchu zubu, aniž bychom poškodili jeho povrchovou strukturu. Zvyšujeme hladkost povrchu zubu a tím se snažíme se docílit toho, že se na něm daleko hůře zachycují zbytky jídla, povlak a pigmentace. Leštění zubů je součástí profesionálního čištění a provádí se vždy jako ukončovací krok po mechanickém odstranění nánosů zubního kamene a povlaků.

Po odstranění zubního kamene dočistíme povrch zubů a jejich výplní pomocí čistící a leštící pasty a pomůcek, kterými je aplikujeme na zub. Používají se různé leštící gumové kalíšky, kartáčky a špičky. Leštící pasty by měly mít vysoký leštící účinek a v žádném případě by neměly poškozovat zuby, výplně ani dásně.

Běžné čistící a leštící pasty obsahují čistící částečky (pemza, soda), vodu, zvlhčovadla, pojiva, barviva, pěnivé a aromatické látky a další. Součástí leštění je i fluoridace ošetřeného povrchu zubu. Důležitá je hlavně fluoridace v oblasti krčku a kořene, ale i na okrajích výplní, inlejí a korunek. Fluoridace má vliv na remineralizaci zubu, ten je díky tomu odolný vůči útoku kyselin z potravy. Fluoriduje se za pomocí nosičů, do kterých se gel aplikuje a nechá se pacientovi v ústech po dobu jedné minuty působit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..